yükleniyor

BİGET

Tür: Steakhouse
Tarih: 2016
Yer: Esenyurt / İstanbul
Alan: 2200 m²

Proje Hizmeti: Mimari, iç mimari, uygulama
Uygulama Hizmetleri: Kontrolörlük
Tamamlayıcı Hizmetler: Marka geliştirme, Mutfak tasarımı

Fotoğraf: Yevhenii Avramenko

BİGET

Biget Steak&Co, üst segment bir biftek restoranıdır. Izgara ürünlerinin yanı sıra döner, iskender, pizza, burger, salata, tatlı ve içecekler sunan bir menüye sahiptir. Tasarladığımız hacimler 2.200m²‘ye yayılmış durumdadır.

BİGET
BİGET

Tasarımımız Biget Steak&Co 2017-2018 yılında A’ Design Award & Competition platformu tarafından ödüllerinde “İç Mekân ve Sergi Alanları” kategorisinde Demir Ödül’e layık görülmüştür.

BİGET

Salon alanlarında modüler masalar ve yuvarlak masaları birlikte kullandık. Tavan düşük olduğu için dikey ahşaplar kullanıp havalandırmaları bunların içinde gizledik.
Mekân içerisinde çok sayıda birbirine yakın kiriş bulunduğundan, kirişlerin egemen olduğu bireysel ve ayrık görünümler meydana gelmişti. Güçlü bir tavan görseli oluşturmak için kirişler arasında birbirine yakın fakat farklı yönlere dağılmış ahşap kütleler kullandık. Bu tasarım sayesinde kirişlerin etkisini azaltıp aynı zamanda mekanın akustik konforunu sağladık

BİGET

Tasarımda çıkış noktamız mutfağın merkezinde yer alan ızgara oldu. Izgara formundaki dikey hareketleri ahşabın sıcaklığıyla birleştirdik.

Mekânın yüksekliğinin çok fazla olmamasından dolayı çeşitli materyallerle çizgisel formları dik ve yatay olarak kullandık. Bu aynı zamanda tavanı daha yüksek gösterip mekâna dinamizm katmış oldu.

BİGET

Eski bir helikopter joyistik fabrikası olan binanın cephesi kompozit ve cam giydirme kaplıydı. Yan bahçe de otopark inişiydi. Biz cephe kaplamasının tamamını söktük.

Hollanda’dan getirttiğimiz, dünyanın en iyi tuğlasını kullanarak yükselltiğimiz asansör kulesini kapladık. Yaptığımız bu uygulama, binanın ana karakterini oluşturdu. Geri kalan yerlere beton sıvası uyguladık.
Yan cephede bulunan otopark alanının üzerini kapatıp buranın bir kısmını bahçe kullanımına tahsis ettik. Bu alan içerisinde 60m² lik bir çocuk oyun bahçesi oluşturduk.
Ön bahçede ise daha spor bir mekan oluşturduk.

BİGET
BİGET

Mekanın girişindeki alçak tavan, projenin başında ortaya koyduğumuz tespitlerden biriydi. Bu sorunu çözmek için tavanda bir yırtık açtık ve galeri boşluğu oluşturduk. Mekâna yükseklik katan bu yere misafirler daha sonra İtalyan dediler. Misafirlerin kendilerini evlerinde hissetmeleri için karşı duvara dikey canlı bahçe düşündük.

BİGET
BİGET

Mekânda alt kat ve 1. kata ulaşım için ikinci bir merdiven tasarladık. Bu merdivenle alt kata ulaşımı sağlayıp misafirler için hazırladığımız tuvaletler, mescidler, bebek bakım odası ve engelli tuvaleti gibi hacimleri bir araya topladık.
Mekânda mermer, granit, tuğla, ahşap, metal gibi malzemeler kullandık. Kullandığımız malzemeleri; dayanıklı ve yenilenebilir olanlardan seçtik.
Aydınlatmada abajur, spot ve lambaderler kullandık. Tavandan ve yerden ışıklar kullanarak mekâna farklı dinamikler verdik.

BİGET
BİGET

Mekânın sandalyelerinin tasarımı hariç (renkleri ve kumaşları dâhil) tüm mobilya aksamının tasarımını yaptık ve tüm üretimlerini kontrol ederek, numunelerini yaptırdık. Masalar, separatorler, aydınlatmalar, dikey ahşaplar ve tüm ürünlerin üretimleri ve montajlarında ekiplerle bir aradaydık.
Bahçede tente sistemini içine alan bir konstrüksiyon oluşturarak cephede alın ve saçak, iç mekanda ise havalandırma kanallarını bu alanın içine gizledik. Zeminde yerden ısıtma kullanarak konfor oluşturduk.

BİGET
BİGET