yükleniyor

NASIL YAPARIZ ?

Mimari ve iç mimari için öncelikle yapılacak olan yeme-içme mekânını yerinde görüp mekânsal analizini yaparız. Mekanın tasarımı çerçevesinde, işletme senaryosunun belli olması durumuna göre, ana ihtiyaçlarını belirleriz. İşletmecinin nasıl bir mekân hayal ettiğini, hangi kitleye ve yaş grubuna hitap etmek istediğini öğreniriz.

NASIL YAPARIZ ?

MİMARİ TASARIM

Mekan, mevcut yapı içerisinde ise cephe tasarımını yaparız. Burada genel konsepte uygun hareket eder, bahçe alanlarını belirleriz. Cephe kesitleri, görünüşlerini ve gerçek fotoğrafa uygun bir şekilde mekanın mimari perspektiflerini hazırlarız. Eğer mevcut bir araziye restoran binası yapılacak ise; iklim, çevre uyumu vb. faktörleri göz önünde bulundurarak tüm mimari çizimleri oluştururuz.

İÇ MİMARİ TASARIM

İhtiyaç listesi belirlendikten sonra mekânın ölçülerini alıp öncelikle ana mekânı mevcut hâli ile 2 boyutlu çizeriz. Ardından mutfağı merkez alarak mekânın tasarımına başlarız ve birkaç alternatifli tefriş planı hazırlarız. Böylece başlangıçta konuştuğumuz bölümler ve bu bölümleri birbirine bağlayan sirkülasyon alanları belirlenebilir. Personel ve misafir kapasitesi de bu aşamada ortaya çıkmış olur. Tasarım aşamasında; tefriş planı onaylandıktan sonra mekanın gerçeğe en yakın halini 3 boyutlu çizimler yardımıyla müşteriye sunarız. Müşteri, bu çizimlerde tasarımın tümünü bitmiş bir şekilde görür ve atmosferi algılar. Bu aşamanın onayından sonra uygulama çizimlerini hazırlarız. Çizimleri inşaat ekiplerimize gönderdikten sonra inşaat uygulama fiyat teklifini sunarız. Teklif kabul edilip anlaşma sağlandıktan sonra iş uygulama aşamasına geçer.

ÖZEL ÜRETİM

Bir restoranı projelendirdiğimizde o restoranın konseptine göre özel üretim mobilya veya dekor ürünleri tasarlarız. Bu yaklaşımla, mekanla bütünlük sağlanmış ürünler elde ederiz. Uygulama aşamasında bu ürünlerin numunesini yaptırıp müşteriye sunar ve müşteri onayını aldıktan sonra çoklu imalatlara geçeriz.

ÖZEL ÜRETİM
SEÇENEKLİ UYGULAMA HİZMETLERİ

SEÇENEKLİ UYGULAMA HİZMETLERİ

Uygulama; bir restoranın tüm mimari, iç mimari projelerinin çizilip gerçek hayata geçirilmesi işidir. Biz bu konuda bütün projeye uyarak ve en ince detaylara önem vererek uygulamanın projeye uygun yapılabilmesi için elimizden geldiğince en hızlı ve en doğru şekilde hareket ederiz. Mimari ve iç mimari uygulama aşamasında aşağıda belirtilen iki sistemde çalışırız:

ANAHTAR TESLİM

Bizim öngördüğümüz en doğru sistem budur. Bir restoranı en iyi tasarlayan şirket aynı zamanda onu en doğru şekilde uygulamalıdır. Uygulamasını yapacağımız mekân için uygulama teklifi veririz ve maddi yönden anlaşma sağladıktan sonra ekipleri organize ederiz. Tüm üretim kontrolünü yaparız. Numune yaptırıp onaylatır yapılan üretimleri kontrol ederiz. Kaba işler, ince işler ve hareketli sabit mobilya imalatlarını yaparız. Anlaşma dâhilinde ise mutfağın da üretimini yaparız. Başlangıçtan bitime kadar tüm inşaat sürecinin içerisinde oluruz ve titizlikle işi zamanında bitirip teslim ederiz.

KONTROLÖRLÜK

Müşteri; inşaatın müteahhitliğini, ekip seçimini, malzeme alımını kendi yapmak isteyebilir. Burada isterse yapılacak projenin uygulamasının kontrolörlüğü kısmında bizimle çalışabilir. Kısmi destek almak isterse ekip ve malzeme konusunda yardımcı olunur. Kontrolörlükte amaç uygulamada projeye sadık kalınarak işin doğru yapılmasını sağlamaktır. Kontrolörlük bir şantiye şefliği değildir. Her gün inşaata gidilmez. Gerekli yerlerde gidip kontrol edilir. Ortalama haftada iki-üç gün arasıdır.

TAMAMLAYICI HİZMETLER

KURUMSAL KİMLİK

Tasarım aşamasında hazırladığımız logo tasarımlarını müşteriye sunarız. Beğenilen logo ile personel kıyafetleri, yemek servisinde kullanılan ögelerin tasarımı ve seçimi gerçekleştirilir. Ön cephe için tabela hazırlanır. Ayrıca kıyafet ve malzeme uygulamalarından örnekler sunulur.

Logo; üretilen kıyafet, doküman ve servis malzemelerine uygulanır. Ön cephe için hazırlanan tabela yaptırılır. Menü basılır ya da web ortamında hazırlanır. Kartvizit, yakalık, kaşe, fatura, ıslak mendil, sipariş paketi, kutusu ve torbası, magnet tasarımları yapılır ve bastırılır.

Tasarımda duvarlar için seçilen görseller üretilir ve uygulanır. İç mekân yönlendirme levhaları üretilerek yerlerine takılır. Kıyafetler yaptırılır. Web sayfası yeri ve alan adı alınır. E-posta adresleri oluşturulur.

Sosyal medya hesapları açılır. Fotoğrafı çekilen öğeler ile açılış duyurusu yapılır. Örnek gönderiler oluşturulur. Tasarımların çalışma dosyaları, alan adı ve web sayfası modülleri, e-posta ve sosyal medya hesapları teslim edilir.

TAMAMLAYICI HİZMETLER

MUTFAK TASARIMI

Biz tasarıma başlarken önce mutfağı oluşturup ondan sonra salon, personel vs. alanları tasarlarız. Mekânda mutfak yapısı belli değilse bunun belli olması için şeflerimizin yardımıyla yeni bir menü oluştururuz. Mutfağın planlamasını bu menüdeki yiyecek ve içeceklere göre yaparız. Mekân sahibinin kendine ait bir menüsü var ve mutfakta kullanacağı ekipmanları belli ise onun fikirlerine uyarak mutfağın yerleşimini çizeriz.

MUTFAK TASARIMI

MENÜ

Müşteri ile belirlediğimiz bir mutfakta veya yemek atölyesinde yemek tariflerini uygular, bunların fotoğraflarını çektikten sonra tüm yiyecek reçetelerini kayıt altına alırız. Tecrübeli şeflerimizle hazırladığımız bu reçeteler işletmeye yeni bir sistem getirir. Şef odaklı değil sistem odaklı bir restoran oluşturulur. Bunun neticesinde müşteriye sunulacak tüm yemeklerin listesi reçetesiyle birlikte oluşmuş olacaktır.

SERVİS/SUNUM

Mekanın konsepti ve menüsü belli olduktan sonra servis elemanlarını (tabak, çatal, bıçak, baharatlık gibi) seçer, yemeklere göre sunumları belirleriz.

MENÜ